Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon


Hayvanlarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?


 


Hayvanlarda Fizik tedavi, vücuda dışarıdan uygulanan sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, masaj , pasif egzersizler ve aktif egzersizler ile ağrıyı kesmeye yönelik uygulamaları içeren ve kas iskelet sistemi hastalıklarında ya da yararlanmalarında uygulanan ilaç dışı kullanılan bir tedavi şeklidir.

Hayvanlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon özellikle ortopedik ve nörolojik opersyonlar sonrasında ,kan dolaşımını artırıp hasarlı bölgenin oksijenizasyonunu sağlayarak,iyileşmenin en kısa sürede olmasını sağlar. Geriatrik hastalarda ağrı kontrolü ve minik dostlarımızın eklem açılarının normal sınırlarına gelmesi ve kullanılmamadan dolayı atrofiye olan kas gruplarının eski formuna kavuşmasına yardımcı olur.

Geriatrik Hastalarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Her canlının olduğu gibi minik dostlarımızında yaşlılık süreçlerinde çıkan ve onların hareketlerini kısıtlayan bir çok hastalık vardır ,bunların başlıcaları omurların arasında oluşan halk arasında kireçlenme diye bilinen spondilit oluşumlar ve kemiklerde görülen osteoarthrit üremelerdir. Özellikle de büyük ırk köpeklerde sıkça rastladığımız bu oluşumların büyük bir kısmına operatif müdahalelerle çözüm bulunulamamaktadır. Bu oluşumlar hastaların sırt bölgelerinde fazlasıyla ağrıya sebep olduğundan dolayı, hastaların hareket kabiliyetleri kısıtlanır, bir çok köpekte ,yürüyüşlerde yavaşlama ,oturup kalkerken zorlanma, uzun mesafeli yürüyememe, koşma ve oyun oynamaya karşı isteksizlik ,hasta da bir yerden bir yere atlarken şiddetli basıdan dolayı bağırmaya kadar varan şiddetli ağrı duyumu gibi belirtiler gözlenir. Geriatrik köpeklerde OA oluşumlar özellikle kalça ,diz ve dirsek bölgelerinde sıkça görülür, bu tip hastalarda hasta eklemlerini kısıtlı bir şekilde kullanabilir ve yetrerince bükme (flexiyon), germe (extensiyon) yapamaz .Hastalar için eklem açıları, kas çevreleri ölçümlerle belirlenir ve ağrı noktalarının bulunmasının ardından ,Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastaların ağrı duyumlarını kontrol altına almak,eklem sıvılarını artırmak ,ve hareketsizlikten dolayı oluşacak kas atrofilerinin önüne geçmek için her hastaya özel olarak oluşturulan fizik tedavi protokolleri (terapetik ultrason ,TENS,Laser,ağrı bantlama sistemleri,magnetik alan tedavisi ,hidroterapi ,pasif egzersizler,aktif egzersizler,.. vb) ile minik dostlarımızın daha rahat ve daha aktif bir şekilde yaşlılık süreçlerini geçirmelerini sağlamış oluyoruz.

TOP