Hidroterapi


Hayvanlarda Hidroterapi Nedir?


 


Uluslararası veteriner hekimlik ve pet fizik tedavi alanında Kedi ve köpek fizik tedavi uygulamalarının en önemli parçası olan Suda Yürüme Bandı (Underwater Treadmill) ülkemizde ilk ve tek olarak Fizyovet Veteriner Kliniği’mizde bulunmaktadır. Oldukça yararlı bir yöntem olup , tedavilerde yüksek oranda başarı sağlandığı yurt dışında yapılan çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Pek çok büyük hastanede, insan fizik tedavi uygulamalarında da kullanılmaktadır.


Suda Yürüme Bandı ile uygulanan Hidroterapi tedavisi, felçli köpek, felçli kedi, köpeklerde fıtık tedavisi, topallama, köpeklerde patella luksasyonları, köpeklerde kalça çıkığı (hip dysplasia)ve yan bağ.çapraz bağ hastalıkları (CCL,cranial cruciate ligament disease)gibi birçok hastalığın iyileşmesinde köpek fizik tedavisinde aktif rol oynamakta ve büyük yarar sağlamaktadır. 


Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak, sorunlu bölgeye daha az vücut ağırlığı gelmesi sebebiyle, daha az ağrı hissederek eklem hareketlerini daha kolay yapması sağlanır. Hasta köpek ve kediler, daha az ağrı hissedeceğinden hareketleri daha rahat yapabilmekte ve bu sayede de hareketleri yaptıkça özgüveni de tekrar kazanmaktadır. Özellikle felç köpek ve felç kedilerde, kaybolan özgüvenin yerine gelmesinde de çok yardımcı olmaktadır.


Suda Yürüme Bandı ve Hidroterapi sayesinde, felçli köpekler ve felçli kedilerin atrofiye olan kas gruplarını güçlendirmek, ,kan dolaşımının artması, su seviyeleri ayarlanarak eklemlerde istenilen extensiyon(germe) ve fleksiyon (bükme) hareketlerinin yapılması sağlanır. 


Suda Yürüme Bandı, bir çok hastalığın cevabı olmasının yanında, hasta belirli bir seviyeye geldikten sonra ,hasta sahibiyle birlikte keyifli vakit geçirmesi için havuz alanımıza alınıp , suyun üstünde yüzen bazı ürünlerle yüzmesi desteklenerek aktif egzersizler yapması sağlanır.


Hidroterapi Tedavisi Uygulanan Hastalıklar;
Felçli Köpek Tedavisi
Felçli Kedi Tedavisi
Köpeklerde Fıtık Problemleri
Köpeklerde Eklem Hastalıkları
Köpeklerde Yürüme ve Denge Bozuklukları
Köpeklerde Kalça Çıkığı
Kedi ve Köpeklerde Patella Luxasyonu (Diz çıkığı)
Kedi ve Köpeklerde Obezite
Kedi ve Köpeklerde Operasyon Sonrası İyileşme Süreçlerinde
köpeklerde çapraz bağ hastalıkları
köpeklerde menisküs hasarları
Köpeklerin Dejeneratif Eklem Hastalıklarında (Osteoartritis)
Örnek uygulamalarımızdan felçli köpek Latte’nin ayağa kalkma sürecinde hidroterapi uygulamasını izleyebilirsiniz..


https://www.youtube.com/watch?v=GtZAR7giv7I
 

TOP