Lazer Terapi


Hayvanlarda Lazer Terapi Nedir?

Veteriner hekimlikte önce Amerika’da daha sonra Avrupa’da kullanılmaya başlanmış, kedi fizik tedavi, köpek fizik tedavi ve atlarda kullanılan oldukça etkili bir tedavi şeklidir.
Işınlarla yüzyıllardır yapılan tedavilerin formları geliştirilerek günümüze kadar gelmiştir.Önceleri güneş ışığı, infrared lambalar, ultraviolet lambalar ile yapılan tedavi yöntemlerinin en gelişmiş olanı laser terapidir.Düşük seviyeli lazerler(low level laser therapy), terapatik laserler(therapeutic laser) ,cerrahi laserler olmak üzere temel olarak 3 tip lazer çeşidi vardır.
Kedi ve köpekler de fizik tedavi ve rehabilitasyonda genelde terapatik lazerler kullanılır. Felçli kedi ve felçli köpeklerde yara iyileşmeleri kas , tendo ve ligament yaralanmalarında, ortopedik ve nörolojik durumlarda, yaşlı köpek ve yaşlı kedilerde arthritlerde ve operasyon sonrası ağrıyı azaltmaya yönelik durumlarda sıkça yararlandığımız bir tedavi şeklidir.
Kedi ve köpek fizik tedavisinde ,laser terapi yoğunlaştırılmış ışık demetleriyle, hücresel fonksiyonların gelişmesine yardımcı olur, hücre zarı geçirgenliğini artırarak, hücre içine giren oksijen miktarını artır, ATP sentezinin artışına sebep olur, metabolizma hızı artar, hücre daha hızlı yenilenerek iyileşir.Kedi ,köpeklerin en az ağrı duyduğu ve uygulamanın en kolay olduğu yöntemlerden biridir. Fizik tedavide Tendo, kas, kemik , eklem hastalıklarının çoğunda kullanılan bir tedavi şeklidir.Bunun yanında açık yaralarda ciddi iyileşmeler sağlamaktadır, engelli köpek ve engelli kedileri rahatsız etmeden ,canları acımadan uygulanan en güvenli metotlardan biridir.

Lazer uygulaması; 
Felçli köpeklerde ve  felçli kedilerde,
Sakatlık geçirmiş köpeklerde ve kedilerde, 
Yara iyileşmesi
Köpek ve kedilerde boyun fıtığı, bel fıtığı, 
Omurilik yaralanmaları 
Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları 
Sinir hasarları
Ortopedik sorunlar ,
Kedi ve Köpeklerde patella luksasyonu(diz kapağı çıkığı),hip displasi (kalça çıkığı)
Kedi ve köpeklerde Laminektomi operasyonu sonrası

gibi problemler önde gelmek üzere eğitimli veteriner hekimler tarafından uygulanır.
 

TOP