Ozonterapi


Hayvanlarda Ozonterapi Nedir?


 


Ozon gazı kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisi ile doku ve hücrelerin Oksijeni en iyi şekilde kullanması amaçlanır.

İnsan sağlığında sıklıkla kullanılmasına karşın, kedi ve köpek hastalıklarında oldukça yeni bir uygulamadır.  Veteriner Hekim Sara Ece Ulutürk, Türkiye’de bu konuyla ilgili sertifikası olan birkaç veteriner hekimden biridir.

Ozon gazı, üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf, renksiz bir gazdır. Kendine has özel bir kokusu vardır.Doğal ortamda stratosferin en üst kısmında ozon tabakası bulunur. Tıbbi ozon, doğal ozondan farklıdır; saf ozonla saf oksijenin belli oranda karıştırılmasıyla oluşur. Elde edilen tıbbi ozon, kedi yada köpeklere belli dozlarla verilir. 

Tıpkı ilaçlarda olduğu gibi, ozon uygulamalarında da her hastalıkta farklı doz uygulamaları vardır. Her hastaya ve her hastalığa aynı doz verilmez.Sertifikalı kişiler tarafından uygulanması oldukça önemlidir , özellikle köpeklerde dekubitis,  yatış yaralarında ciddi ölçüde yararlanımlar sağlanmaktadır.

Kedi ve köpeklerde yara tedavisinde ve açık yaralar üzerinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Felçli kedi ve felçli köpekler ile kedilerde ve köpeklerde fıtık gibi hastalıklarda da uygulanmaktadır.

Ozon uygulamaları klasik tıbbın yanı sıra tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır. Tamamlayıcı tedavi yöntemleri hiçbir zaman tıbbi tedavi yerine geçmezler, ancak bunlara yardımcı olması için uygulanırlar. Hastalıklardan iyileşmede ana tedaviler esas ve belirleyicidir.
 

TOP