TENS Uygulamaları


Hayvanlarda TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation ) Nedir?


 


TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation ) en basit haliyle Elektriksel Sinir Uyarımı olarak tanımlanabilir. Köpek ve kedi fizik tedavilerinde sürekli kullanılan bir uygulamadır.
TENS, kedi ve köpeklerde deri yoluyla verilen elektrik akımıyla sinir stimülasyonu sağlar ve hastalarda gıdıklanmaya benzer bir etki gösterir. Bu elektrik akımı, sinir uçlarına geçen iletimi engellemektedir ve bu sayede hasta kedi ve köpeğin beyni ağrı sinyali almaz. Bu sonuçla hastaların çeşitli nedenlerden kaynaklı ağrıları ortadan kaybolur
Kedi ve köpek fizik tedavilerinde çok geniş bir kullanım alanının olması ile birlikte temel amaç ağrı kontrolünü sağlamak, hasta kedi ve hasta köpeklere rahatsız etmeyecek aralıklarla, uygun frekanslarla akım vererek sinir stimülasyonunu sağlamak ve en nihayetinde de ağrıyı azaltmak ve yok etmektir. Felçli kedi ve felçli köpek tedavisinde de sıklıkla kullanılır. 
Hayvanlarda insanlardan farklı olarak hastanın önce tüyleri traş edilir ,kedi veya köpeğe uygun akım tipleri seçilerek eğitimli kişiler tarafından uygulaması gereken bir yöntemdir. 
 

TOP